Robert Kasprzycki – Światopodgląd


OpisPo długim okresie nieobecności płyta “Światopodgląd” wraca odświeżona wydawniczo i z dwoma dodatkowymi nagraniami. Wśród nich “Oda do garnuszka” znakomicie pasuje do klimatu świątecznego ale nie jest to kolęda więc jej świąteczność trwa cały rok. Druga piosenka “Zimowa baśń” pochodzi z tej samej sesji nagraniowej, więc w naturalny sposób w końcu dołączyła do reszty.
Światopodgląd to druga płyta Roberta Kasprzyckiego. Ukazała się 9 lat po tej pierwszej, najsłynniejszej. Ten czas był potrzebny na granie koncertów, spotkania ze słuchaczami, dojrzewanie i krystalizowanie stylu.

Kompozycje na “Światopodglądzie” są utrzymane w odmiennym klimacie, są ciemniejsze, dojrzalsze, ostrzej zagrane. Tematyka utworów w większym stopniu traktuje o samotności, o poszukiwaniu uczuć, o zagubieniu współczesnego człowieka w chaosie znaczeń i kosmosie ludzkich powiązań. Wielbiciele artysty wiedzą, że:

“W wydaniu lirycznym Kasprzycki to wrażliwy poeta o zacięciu metafizycznym. W jego tekstach widać, że umie czytać wiersze i między wierszami. Że potrafi pisać. Lekko i na temat. Gęsto i ciemno. Jednak żeby złamać ów banalny obrazek, na styl Kasprzyckiego składają się: nieczułostkowa wrażliwość, autoironia, sarkastyczny ogląd świata oraz wisielcze poczucie humoru.”

Cytując jedną z recenzji tej płyty “…są jakieś pięknie pozaginane harmonie, inteligentne pęknięcia rytmiczne, a aranżacje z podwójnym ambientowym dnem” trzeba przyznać, że nie da się jej docenić po jednokrotnym przesłuchaniu i z każdym kolejnym odkrywamy coś nowego. Poza ewidentnymi hitami jak “Światopodgląd”, “Prorok nieśmiałych”, “Naprawdę kocham deszcz” warto zwrócić uwagę na “Kay i Gerda (Chłód)

W nagraniach udział wzięli:
Robert Kasprzycki – głos, gitary
Paweł Hebda – gitary, sample
Tomasz Hernik – puzon, akordeon, smyki, sample, klawisze
Maksymilian Szelęgiewicz – bass
Adam Zadora – perkusja


Spis utworów


1. Światopodgląd

2. Vis a vis

3. Prorok nieśmiałych

4. Kay i Gerda (Chłód)

5. Z ruchu moich ust

6. Jestem śniegiem

7. Oko opaczności

8. Dbaj o czystość

9. Naprawdę kocham deszcz

10. Winda 7

11. Sen o nim

12. Zimowa baśń

13. Oda do garnuszka