Małżeństwo z Rozsądku – Tropy wiodą na manowce

OpisNowa płyta Małżeństwa z Rozsądku pokazuje jak gigantyczną drogę przeszli muzycy od pierwszych prób które ukazały się również nakładem Dalmafonu kilkanaście lat temu w postaci krążka “U źródeł tęsknot”.

Najnowsza propozycja zespołu jest bardzo współczesna. Piosenki są znakomicie opracowane, bogato zaaranżowane i świetnie zagrane. Nie bez znaczenia jest również jakość dźwięku, o którą muzycy zadbali do tego stopnia, że ostateczny szlif został nadany w Londynie w Studiu Abbey Road. Nie trzeba tłumaczyć co oznacza ta nazwa dla świata muzyki pop. Tak, właśnie pop. Patrząc na dokonania takich uznanych twórców jak chociażby Piotr Bukartyk czy Robert Kasprzycki – Małżeństwo z Rozsądku również nie stroni od linii melodycznych łatwo wpadających w ucho czy wręcz prowokujących do ruchów paratanecznych. Kompozycje Roberta Leonharda z Małżeństwa z Rozsądku brzmią przebojowo i mogą być zagrane w każdym radiu i to w porze największej słuchalności. Potrzeba mocniejszych środków wyrazu nie zakłóca jednak znaczenia słów, które nadal są kluczowe dla wykonawcy. Stąd większość piosenek napisana jest do tekstów Wiesławy Kwinto-Koczan, refleksyjnych ale na szczęście nieprzytłaczających.

Wbrew pierwszym skojarzeniom, Małżeństwo z Rozsądku to nie damsko-męski duet, lecz grupa sześciu mężczyzn, którzy od ponad dwóch dekad z powodzeniem tworzą razem wyjątkową formację muzyczną. Wyjątkowość ta polega na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją, co w efekcie daje interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych. Artyści nie uciekają jednak od tematów ważnych i – jak na małżeństwo przystało – większość ich piosenek traktuje o miłości. Jak piszą sami artyści, tematem ich piosenek “nie jest miłość młodzieńcza, naiwna i pierwsza, lecz nieco dojrzalsza, nieraz pełnej rozczarowań i bólu, ale zawsze prawdziwa”.

Zespół tworzą:

Piotr Denisiewicz (akordeon, chórki)

Adam Kalus (gitary, chórki)

Andrzej Kalus (gitara basowa)

Robert Leonhard (gitara, śpiew, harmonijka ustna),

Andrzej Schneider (perkusja, instrumenty perkusyjne),

Jarosław Spałek (trąbka, flügehorn)Spis utworów


01. Zawrócić

02. Miłość zmysłowa

03. Niepokój

04. Dawać

05. Proszę

06. Niby nic, a wszystko

07. Tropy wiodą na manowce

08. Rok

09. Pod wspólnym dachem

10. Emigrancki blues