Wołosatki i Przyjaciele


Opis
To nie jest zwykła płyta. Już sam tytuł mówi wiele – Wołosatki i Przyjaciele. Artyści zaprzyjaźnieni z zespołem śpiewają piosenki z repertuaru Wołosatek. Artyści znakomici! Znani i uznani, wśród nich Elżbieta Adamiak, Jerzy Filar, Wolna Grupa Bukowina, Artur Andrus, a także Skaldowie i wielu wielu innych. Wszyscy wykonali zadanie doskonale, nadali nowe życie tym piosenkom, okazało się, że można je zaśpiewać inaczej i zyskują inne treści. Czasem to kwestia interpretacji tekstu, czasem aranżacji, która bardziej eksponuje odpowiednie fragmenty piosenki.
Wydaje się, że najłatwiejsze zadanie miała Wolna Grupa Bukowina, bo zaśpiewała chyba największy przebój Wołosatek “We wtorek w schronisku”. Wacek Juszczyszyn wybrnął z tego świetnie, prowadzi linię melodyczną trochę obok, bawiąc się nią, to jest interpretacja, do której chce się wracać. Być może dlatego autor całego przedsięwzięcia Ryszard Pomorski umieścił tę piosenkę na płycie jako pierwszą. Oczywiście to nie jest tak, że śpiewają wyłącznie goście. Kilka piosenek śpiewają same Wołosatki, ale jest też kilka śpiewanych wspólnie z zaproszonymi artystami, na przykład z Jerzym Filarem, Arturem Andrusem czy Skaldami – Andrzejem i Jackiem Zielińskimi. Płytę kończy piosenka wykonana przez bodaj najsłynniejszy skład Wołosatek z lat 1985-1990. Dziewczyny wciąż trzymają się razem i specjalnie na tę płytę przygotowały utwór pt. “Może to jeszcze nie koniec”.
Grono przyjaciół Wołosatek wykracza daleko poza nurt piosenki turystycznej i poetyckiej. Pojawili się także Andrzej Krzywy, Krzysztof Kasa Kasowski, Andrzej Dąbrowski z Iwoną Skwarek, zespół Klang. A wracając do artystów “z naszej bajki” Jan Wydra z EKT, Leszek Kopeć, Basia Stępniak-Wilk i Tomasz Wachnowski. Z Elą Adamiak zaśpiewał Piotr Goliat. Wstęp do płyty napisał Jacek Cygan.
To wyjątkowy rok dla Wołosatek bo w lipcu ukazała się już ich kolejna w dyskografii płyta “Gdzieś między…” ale właśnie mija im 45 lat od założenia, więc płyta Wołosatki i Przyjaciele przypieczętowuje tę rocznicę.
To najlepszy patent na świecie, zespół ma 45 lat a żadna z wokalistek nie przekroczyła dwudziestki!Spis utworów


1. Wolna Grupa Bukowina – We wtorek po sezonie

2. Wołosatki – Tu można marzyć

3. Jerzy Filar i Wołosatki – Przyjaciel budzik

4. Elżbieta Adamiak i Piotr Goliat – Niespotkania

5. Jan Wydra i EKT Gdynia – Przekraczamy próg

6. Wołosatki – Wspomnijmy byłych poetów

7. Leszek Kopeć – Mój śpiewniku podróżniku

8. Wołosatki – Jesteś

9. Tomasz Wachnowski – Pewność niczym błękit

10. Klang – Diabliszcze

11. Wołosatki – Antykołysanka dla Antka

12. Basia Stępniak-Wilk – Byle do wiosny

13. Skaldowie i Wołosatki – Cała jesteś w skowronkach (Andrzej i Jacek Zielińscy)

14. Wołosatki – Trzy słowa

15. Andrzej Dąbrowski i Iwona Skwarek – Taki spacer

16. Artur Andrus i Wołosatki – Grupa górali z Mozambiku

17. Wołosatki – Rok

18. Krzysztof Kasa Kasowski – Szczyty

19. Wołosatki – Pożegnanie Majstra Biedy

20. Andrzej Krzywy – Piosenka weterana

21. Wołosatki z lat ’85-’90 – Może to jeszcze nie koniec