Nijak – Tak na fali


OpisZestaw utworów na płycie stanowi przekrój twórczości Grupy NIJAK. Od tych najstarszych nagrań jeszcze z pierwszej sesji zarejestrowanej w Radiu Łódź, jak Cygan, czy Romantyzm zawodów, które pierwotnie ukazały się na kasecie wydanej przez Agencję Artystyczną EMES. Po te najnowsze, które pojawiły się na bootlegu z okazji 40-lecia grupy.
Nijak zawsze będzie kojarzył się przede wszystkim z Yapą, nie tylko z racji bliskości geograficznej, ale przede wszystkim z powodu wspaniałych energetycznych koncertów, zazwyczaj na zakończenie 3-dniowego, 4-koncertowego maratonu piosenki, gdy ze zmęczonej, wydawałoby się publiczności, potrafił wydobyć entuzjazm, energię i nieustanny standing ovation. Te piosenki dobrze odbiera się zarówno na koncercie jak i przy śpiewankach czy przy ognisku.
Powodów ukazania się płyty “Tak na fali” było kilka. Płyta “Piosenki na rozgrzanie” właśnie osiągnęła dojrzałość, a zespół obchodził 45-lecie. Do tego, chociaż po pierwszej płycie ukazało się jeszcze kilka bootlegów wydawanych własnym sumptem, jednak wszystkie one są miały krótki żywot i stały się praktycznie niedostępne.
Na płycie “Tak na fali” znajdują się takie hity jak “Spijanie piwa”, “Cygan”, “Ręce”, “Nie będę się chlastał”, a piosenka “Muchy” jest w oryginalnym, niepowtarzalnym wykonaniu autora, Eugeniusza Waszkiewicza. Dla tych wszystkich, którzy znają te utwory na pamięć, jest kilka piosenek mniej znanych, a także kilka, w pewnym sensie, najnowszych, jak “Stary Nijak” czy “Keja Pub”.

Obecny skład Grupy NIJAK:
Jacek Liszewski – gitara, śpiew
Tomasz Liszewski – gitara, śpiew, banjolele, charango, mandolina
Roman Bladowski – śpiew, instr. perkusyjne
Tomasz Wiliński – gitara basowa
Marcin Błaszek – trąbka, instr. perkusyjne

2023, digipack
Spis utworów


1. Tak na fali

2. Spijanie piwa

3. Pachnie las

4. Keja Pub

5. Nie będę się chlastał

6. Rzeka

7. Kisajno

8. Drożyny

9. Romantyzm zawodów

10. O czym marzy dziewczyna

11. Cygan

12. Ręce

13. Co zostało z tych dni

14. Stary Nijak

15. Całuny

16. Tang-walc

17. Przejście dla pieszych

18. Nie lubię poetów

19. Muchy

20. Na tamtym świecie