Lubelska Federacja Bardów – Grześkowiak


OpisWznowienie niedostępnej od wielu lat płyty z zapisem koncertu poświęconego twórczości Kazimierza Grześkowiaka, pisarza, kompozytora, satyryka, tworzącego w Lublinie. Zapis koncertu Lubelskiej Federacji Bardów w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Na jednym z unikalnych tegorocznych koncertów zespół Lubelska Federacja Bardów przypomniał piosenkę “Chłopiec dał jabłuszko”. To świetna choć niezwykle rzadko wykonywana piosenka a pochodzi z dawno wydanej płyty poświęconej twórczości Kazimierza Grześkowiaka. Siła tego utworu tkwi w chóralnym wykonaniu a capella, co Federatom wychodzi świetnie. Oczywiście dzisiaj na koncertach brzmią jeszcze lepiej niż 20 lat temu, ale i tamto wykonanie jest znakomite zwłaszcza, że unikalne. I jest jeszcze co najmniej kilka powodów aby przywrócić do życia płytę niedostępną przez wiele ostatnich lat. “W Południe” zaśpiewane również a capella, “Lola Madonna” w wykonaniu Marcina Różyckiego, “Stepem, stepem” czy świetny tekst “Deklinacje, Kto, Co, Oni”.
Koncert został zarejestrowany w lutym 2000, w Programie III Polskiego Radia i pierwotnie był planowany jako benefisowy koncert Kazimierza Grześkowiaka. Tak się jednak złożyło że stał się koncertem poświęconym twórczości tego artysty.

recenzja Andrzeja Molika z Kuriera Lubelskiego


Gospodarzem koncertu był Artur Andrus. Wystąpili:
Piotr Selim, Vidas Swagzdys, Igor Jaszczuk, Marcin Różycki, Paweł Odorowicz, Jola Sip, Jan Kondrak, Marek Andrzejewski

2020, digipack z tekstami
Spis utworów


1. wstęp

2. Stepem, Stepem

3. Salonowy Świątek

4. Lola Madonna

5. Deklinacje, Kto, Co, Oni

6. Blues Bliźniego Twego

7. Ballada o Powiekach

8. Oda do konającej żabki

9. Chłopiec dał Jabłuszko…

10. Święta Wola Boża

11. Dać se na wstrzymanie

12. Ciemny Głupi Człowiek

13. A Swoi Go nie Przyjęli

14. Życie na skróty

15. W Południe