Michał Łanuszka – Nieoczekiwanie

Opis


Kolejna perfekcyjna brzmieniowo płyta w katalogu Dalmafonu. Dopieszczona dźwiękowo, dopracowana aranżacyjnie. Świetna interpretacja wokalna Michała Łanuszki, również, a może przede wszystkim, kompozytora tych piosenek. Teksty Michała Kuźmińskiego, z którym to już wcześniej było po drodze.
Michał Łanuszka od lat zbiera muzyczne smaczki z całego świata, szuka, uczy się, koncertuje, poznaje. Nic więc dziwnego, że jego najnowsza, trzecia w kolejności w pełni autorska płyta, jest dziełem tak kompletnym i dobrym. Słychać tu doświadczenie, obycie z różnorodnym instrumentarium, wirtuozerię zarówno na gitarze, jak i w śpiewie.
Pieści głosem, otula dźwiękami i łagodnymi melodiami gitary, bawi do łez, doprowadza żołądek do drżenia i w końcu – wciska się w myśli na długo. Michał Łanuszka swoją najnowszą płytą zaczarował ten najbardziej paskudny moment roku kiedy jest wilgotno, zimno i nijako. „Nieoczekiwanie” wynosi twórczość artysty na nowy poziom. Tak mięsistego w brzmieniu Łanuszki jeszcze nie słyszeliście.
„Nieoczekiwanie” jest płytą inną niż pozostałe wydawnictwa wielickiego artysty. Michał Łanuszka, którego muzykę oczywiście można podciągnąć pod nurt krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, od lat otwiera przed nami swoje serce. I prawdziwą przyjemnością jest obserwowanie, jak to serce się zmienia.
„Nieoczekiwanie” zachwyca bogactwem aranżacji, ambitnymi gitarowymi solówkami, pewnym i nierzadko uciekającym się do aktorskich sztuczek głosem. Sukces płyta zawdzięcza także genialnym tekstom Michała Kuźmińskiego. Duet Michałów po raz drugi nie zawiódł, tym razem jednak Kuźmiński pokusił się o przedstawienie swojego spojrzenia na świat, co wyszło bardzo smakowicie.
Łanuszka, kpi i szydzi, śmieje się i patrzy na siebie z przymrużeniem oka, ale też nie wstydzi się romantycznych porywów serca, pewnej ckliwej melancholii. Taki właśnie jest prześliczny duet z Joanną Kołaczkowską, która – jak się okazuje – śpiewa wybitnie nie tylko przezabawne piosenki kabaretowe, ale także potrafi wcielić się w rolę delikatnej partnerki, dorównując najpiękniejszym głosom żeńskim z Kabaretu Starszych Panów. (fragmenty recenzji: Iśka Marchwica, Interia.pl).
W piosence „Było blisko” gościnnie wystąpiła Joanna Kołaczkowska.
Michał Łanuszka – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie. Do 2013 r. był dziennikarzem RMF Classic. Zadebiutował w 2002 r. na Festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie, gdzie zdobył II nagrodę oraz nagrodę specjalną dla „wybitnego instrumentalisty”. W 2004 r., na 40 Studenckim Festiwalu Piosenki zdobył również II nagrodę i Wyróżnienie Honorowe dla Wybitnego Instrumentalisty. W 2014 r. ukazała się płyta „Łanuszka/Cohen” z 11 piosenkami Leonarda Cohena w nowych polskich tłumaczeniach autorstwa Michała Kuźmińskiego.
muzyka: Michał Łanuszka,
słowa: Michał Kuźmiński (z wyj. 5 – Przemysław Wróblewski, 6 – Paweł Stefanowicz)

Spis utworów


1. Nieoczekiwanie

2. Trzy spójniki

3. Było blisko

4. Made in PRL

5. Wzlot

6. TheEnd!

7. Koncert na oboje

8. Drobinki

9. Ballada o Jadwidze, Wilhelmie i pewnym wielkim Litwinie

10. Nieoczekiwanie coda

11. Ślady na skórze